İngiltere Serbest Dolaşımı Kısıtlayacak


Eklenme Tarihi: 2019-10-14 16:28:56

İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta yaşayan Avrupa Birliği vatandaşlarını da ilgilendiren AB içinde serbest dolaşım konusu için İngiltere Hükümeti tarafından ele alınmıştı.

İngiltere Serbest Dolaşımı Kısıtlayacak

2013’de İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, diğer Avrupa Birliği ülkelerinden mevkidaşları ile “Avrupa Birliği serbest dolaşım hakkının kısıtlanması” dosyasıyla gitmişti.

İngiltere hükümeti, 1 Ocak 2014'ten itibaren Bulgaristan ve Romanya vatandaşları için çalışma kısıtlamalarının kalkacak olması sebebiyle bu ülkelerden çok sayıda kişinin İngiltere'ye akın edeceğinden endişe ediyor.  Bilindiği gibi Bulgaristan ve Romanya vatandaşları kısa dönemli olarak İngiltere’ye turistik veya ziyaret amaçlı da gitmek istediklerinde herhangi bir  İngiltere turist/ziyaretçi vizesi almak zorunda değiller.

Avrupa Birliği'nin 2004'te doğudaki on ülkeye genişlemesinin ardından çok sayıda Polonya vatandaşının İngiltere'ye akın etmesi, ülkenin hazırlıksız yakalanmasına yol açmıştı.

İngiltere vizesi ile en yoğun göçmen nüfusuna ahip olan Londra, Avrupa Birliği’ne 2007 yılında katılan Bulgaristan ve Romaya'dan gelen vatandaşlarının hem çalışıp hem yaşadığı bir şehir.

İngiltere İçişleri bakanı Theresa May, Avrupa içi göçün belirli bir seviyeye ulaşmasının ardından bazı kısıtlamalar getirilmesinin mümkün olabildiğini sorgulamıştı. Başbakan David Cameron ise Romanya ve Bulgaristan gibi diğer AB ülkelerinden gelen vatandaşların işsizlik yardımı almasına kısıtlamalar getireceklerini açıklamıştı.

Ancak bu plan, serbest dolaşım hakkının AB'nin temel ilkelerinden biri olduğunu söyleyen diğer bazı ülkelerin sert tepkisini çekmişti.

Avrupa Komisyonu'nun istihdamdan sorumlu üyesi Laszlo Andor, İngiltere'nin Avrupa Birliği'ndeki “Yaramaz ülke” gibi görünme riskiyle karşı karşıya olduğunu söylemişti.

Theresa May, AB adalet ve içişleri bakanları toplantısına katılmadan önce yaptığı açıklamalarda serbest dolaşım kurallarının değiştirilmesi gerektiğini net bir şekilde ortaya koyacağını söylemişti. May, gelecekteki katılım anlaşmalarında ülkeler arasındaki işgücü pazarına erişim sürecinin yavaşlatılması gerektiğini de öne iddia etmişti.

Avrupa Parlamentosu üyesi olarak görev yapan Lüksemburglu politikacı Viviane Reding ise, bakanların toplantısı öncesinde yaptığı açıklamalarda “AB kuralları gayet iyi ve yerli yerinde duracak. Üye ülkelerin, istismarın önüne geçmek için bu kuralları uygulaması gerekiyor. Ulusal tercihler veya ulusal düzenlemeler sebebiyle Komisyon ya da AB kurallarını sorgulamayın. Eğer özgürlükleri müzakere etmeye başlarsak sonunda elimizde hiçbir özgürlük kalmaz” diyerek karşı bir görüşte olduğunu açıkça belirtmişti.

İngiltere vizesi ile ilgili her konuda bilgi almak için lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak ulaşınız.

"İngiltere Serbest Dolaşımı Kısıtlayacak" sayfası 2131 defa okundu