İngiltere Vizesi Uygulamasında Değişiklikler


Eklenme Tarihi: 2019-10-10 01:15:26

İngiltere vizesiyle Britanya’ya gelecekler bu değişikliklerin farkında olarak vize başvurusunda bulunmalılar.

İngiltere Vizesi Uygulamasında Değişiklikler

Her sene Nisan ayında İngiltere vizesiyle ilgili yapılan bir takım düzenlemeler bu sene de devam ediyor. İngiltere vizesine başvuracak adayların mutlaka bu yeni düzenlemeleri anlayarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu yeni düzenlemelerin başlıca olanları şunlar ; Öncelikle puan bazlı sisteme tabi olan Tier 1 vizesi başvuruları İngiltere dışından yapılacak başvurular için kaldırıldı. Yani artık Tier 1 (General) İngiltere vizesine başvurulamadığı gibi uzatmak için de başvurulamıyor. Şimdilik sadece dependant (bağımlılar) olarak başvurular devam ediyor. Tier 1 General vizesine yalnızca 5 yıldır Birleşik Krallıkta yaşamış iseniz başvuru yapabiliyorsunuz.

İngiltere vizesiyle ilgili diğer önemli bir değişiklik ise Birleşik Krallığa 6 aydan daha uzun süreli gelmek isteyen kişiler bundan sonra “NHS FEE”(National Health Service) yani sağlık hizmetleri ödemesi yapmak zorunda kalacaklar, ve bu hizmetten yararlanmasalar dahi ödedikleri parayı geri alamayacaklar. Bu ödeme 15-200 sterlin civarında. İngiltere turist/ziyaretçi vizesi kapsamında yani 6 aydan kısa süreli olarak gelecekler ise bu ücretten muaf olacaklar.

Bilindiği gibi 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren İngiltere vizesi başvuru ücretlerine de zam geldi. 6 aylık İngiltere turist/ziyaretçi vizesine başvuracak adaylar için vize ücreti 133 Amerikan doları oldu. Ödemeler yine kredi kartıyla yapılacak.

Yine 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren bazı İngiltere vizesi başvurularında zorunlu olan sınavlar için yetkili sınav merkezleri değiştirildi. 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren İngiltere vizesine başvuracak kişilerin yeni sınav merkezlerine müracaat etmeleri gerekiyor.

Bir diğer önemli değişiklik ise Tier 4 (General) İngiltere Öğrenci vizesiyle ilgili. Bu vize başvurularındaki sponsor okulların statüsü değişti. “Highly Trusted Sponsor” olarak adlandırılan sponsorlar “Tier 4 sponsor” olarak değiştirildi.

İngiltere vizesiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak ulaşınız.

"İngiltere Vizesi Uygulamasında Değişiklikler" sayfası 2469 defa okundu