İngiltere’de Mortgage ve Building Society


Eklenme Tarihi: 2019-10-16 13:13:55

İngiltere’de ikamet edecek olan İngiltere vizesi sahipleri Birleşik Krallıkta konut sahibi olmak istiyorlarsa mortgage kavramını iyi bilmeliler.

İngiltere’de Mortgage ve Building Society

İngiltere yerleşim vizesi ile Birleşik Krallığa yerleşmek isteyen bilmeliler ki İngiltere’de konut almak için gerekli para, genellikle banka veya building society’ler tarafından verilen konut kredisi (mortgage) şeklinde uzun süreli bir borçla temin ediliyor. Borcu veren kuruluş çoğu zaman depozit için birikmiş paranızın olduğunu gösterir bir belge, ve aylık geri ödemeler dahil geçim giderlerinizi karşılayacak düzenli bir geliriniz olduğuna dair bir kanıt istemektedir.

Türkçeye ev kredisi sağlayan kurumlar olarak çevrilebilecek ve 1775 yılından bu yana faaliyet gösteren Building Society’lerle başlayan mortgage kredileri, günümüzde İngilizlerin günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmiştir. Bilinen ilk building society örneği;  1775 yılında Richard Ketley tarafından, Golden Cross Inn-Birmingham2da kurulmuştur. Midlans ve İngiltere’nin Kuzeyini kapsayan bu model üyelerinin konut borçlarını kapatmayı hedefleyen kooperatif örgütlenmeleri olarak gelişiyor. Daha çok kapalı arkadaş gruplarının ya da dar bir çevrenin konut edinmelerini sağlayan bu tür modellerin sayısı giderek arttıkça, ilk kez 1793’de yüksek mahkeme “Friendly Societies Act of 1793” adı verilen bir deklarasyonla bu tür oluşumların sürdürülebilir oluşumlar olduğunu savunuyor.

1825’de sayıları ülke genelinde 250’ye varan bu tür kooperatifler kapanıyor ve yaklaşık 7 yıl sonra 1832’de The Great Reform Act protokolü ile bilinen anlamda building societylerin önü açılıyor. 1836 yılında The Regulation of Benefit Building Socities Act” yasası ile kanunlar karşısında resmen tanınan bu tür oluşumlar hükümet tarafından teşvik edilmeye başlanıyor.

1845’de düzenli faaliyet gösteren ilk building society, The Metropolitan Equitable faaliyete başlıyor, 1860’lı yıllara gelindiğinde ise sadece Londra’da 750’yi aşkın kuruluş 2 bin dolayında uzmanla konut kredisi sağlama konusunda faaliyet gösterir konuma geliyor.

1980’li yılların ilk yarısından bu yana ise, daha önce sadece konut ve bina kredisi verebilen bu tür kuruluşların bankacılık faaliyetleri de gösterebilmesine olanak sağlıyor. Artan bankacılık rekabeti, çok sayıda building society’nin faaliyetine son vermesine ya da büyük bankaların bünyesine dahil olmasına yol açarken, bu tür kuruluşların sayısı bugün 65 dolayında ve bunların ülke genelinde 2000’i aşkın şubeleri bulunuyor.

İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta ev sahibi olmak isteyenler veya ev satacak olanlar mutlaka mortgage ve building society konularıyla karşılaşıyorlar.

İngiltere vizesi ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak uzman ve tecrübeli danışmanlarla iletişime geçiniz.

"İngiltere’de Mortgage ve Building Society" sayfası 2605 defa okundu