İngiltere’de Şekerli İçecekler İçin %20 Ek Vergi


Eklenme Tarihi: 2019-10-16 14:36:44

İngiltere Tabipler Birliği, obeziteyle mücadele kapsamında şekerli içeceklere %20 ek vergi getirilmesi önerisinde bulundu. Bu öneri kabul edilirse İngiltere vizesi ile İngiltere bulunan ve bulunacak olan kişileri de etkileyecektir.

İngiltere’de Şekerli İçecekler İçin %20 Ek Vergi

Şekerli içeceklere %20 ek vergi getirilmesi önerisinde bulunan doktorlar bu vergiden elde edilecek gelirin, taze sebze ve meyve tüketimini teşvik amacıyla kullanılmasını tavsiye etti. Ayrıca İngiltere Tabipler Birliği beslenme bozukluklarını konu alan kapsamlı raporunda, her yıl 70 bin kişinin kötü beslenme yüzünden erken yaşta hayatını kaybettiğini belirtti. Yayınlanan raporda, 330 mililitrelik bir kutu içecekte 9 çay kaşığı şeker bulunduğu hususuna da değinilmiştir.

Doktorlara göre, tüketici alışkanlarını değiştirmek için getirilecek ek vergi oranı, en az %20 olmalı. Eğer %20 oranında artış yapılması önerisi hayata geçirilirse, İngiltere'de kutusu 65p (2.65 TL) olan gazlı bir içeceğin fiyatı en az 78p'ye (3.2 TL) yükselebilir. Doktorlar buradan elde edilecek ek gelirle de sebze meyve fiyatlarının düşürülebileceğini hazırladıkları raporda bildirmişlerdir.

İngiltere Tabipler Birliği doktorlarından birisi olan Shree Datta, 2030 yılında İngiltere nüfusunun %30'unun obez olacağını tahmin ettiklerini, bunun en önemli nedenlerinden birinin şekerli içecekler vb.nden kaynaklı olarak farkında olmadan alınan kaloriler olduğunu belirtti. Bu nüfusun içerisinde elbette İngilizler olduğu kadar hâlihazırda İngiltere vizesi ile İngiltere’de bulunan göçmenler olduğu kadar 2030’a kadar gelecek olan kişiler de yer alacaktır.

Gıda ve İçecek Federasyonu Genel Müdürü Ian Wright ise, hâlihazırda gazlı içecek ve şekerlemelerin vergi oranının %20 olduğunu ve daha önce uygulanan vergi artırımlarının tüketimi azaltmaya bir etkisinin olmadığını belirtti.

İngiltere’ye yerleşmek amacıyla gidecek olan kişiler İngiltere yerleşim vizesi türlerinden birine başvuru yaparak İngiltere’ye gelebilirler. Ancak İngiltere vizesi başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Firmayla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerindeki uzman danışmanlar gerek Türkiye’den yapacağınız ilk başvurunuzda gerekse de İngiltere’den yapacağınız başvurularınızda size yardımcı olacaktır. İngiltere vizesi türleri ve başvuruları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik konusunda uzman danışmanlarla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla firmayla iletişime geçebilirsiniz.

"İngiltere’de Şekerli İçecekler İçin %20 Ek Vergi" sayfası 2846 defa okundu