İngiltere'de Tekrar bir Koalisyon İhtimali Var Mı ?


Eklenme Tarihi: 2019-10-16 07:05:32

İngiltere vizesiyle Birleşik Krallıkta yaşayan bireyleri de ilgilendirecek olan ve Muhafazakar Parti ve İşçi Parti'nin oluşturacağı koalisyon ihtimali, bir sonraki seçimlerde gündeme oturabilir.

İngiltere'de Tekrar bir Koalisyon İhtimali Var Mı ?

İngiltere’ye gelebilecek bu koalisyonla siyaset gündemi oldukça hareketli. Bilindiği gibi İngiltere'de uzun yıllardır süre gelen seçimler sonucunda iktidar olan parti Başbakan David Cameron'ın partisi Muhafazakar Parti'dir. 6 Mayısta gerçekleşecek İngiltere'deki genel seçime 1 aydan bile az bir süre kaldı. İngiltere'de kısasa kısas gelen iki siyasi parti var: Sağ merkezde yer alan Muhafazakar parti (Conservative Party) ve sol merkezde yer alan İşçi partisi (Labour Party).  Anketler ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi'nin gelecek seçimlerde Muhafazakar partinin önünde olabileceğini gösteriyor. David Cameron seçimleri İşçi partisinin kazanması halinde ülkenin ekonomik krize sürüklenebileceği yorumunu yapmıştı. "Opinium" ve "Populus" araştırma şirketlerine göre Ed Miliband liderliğinde olan İşçi Parti'sine olan desteK % 34, Muhafazakar Parti'ye olan destek ise %32 olarak gösteriliyor. Dolayısıyla mevcut anketlere göre bu iki parti başabaş geldiğinden tek partili sistem sallantıda ve 2010'daki genel seçimlerden sonra 36 yıl sonra tekrar kurulan  koalisyon hükümetinin yeniden devam edebileceği ihtimali oldukça yüksek.

Bu iki partinin de gelecek seçimlerle ilgili en çok değindiği konu yasal bir İngiltere Vizesi ile veya kaçak yollardan ülkeye giriş yaparak yerleşen göçmenler. Bilindiği gibi Birleşik Krallığın en büyük problemi göçmen problemi ve bu yüzden Home Office göçmenler için olan şartları ve izinleri sürekli değiştirip kısıtlıyor. En son gündeme oturan ülke çıkışlarında da pasaport kontrolü ve kaçakları tespit etmek de bunlardan bir tanesi. Muhafazakar Parti İngiltere'ye olan göçü 100.000'in altına indirmeyi hedeflemişti. İşçi Parti'si ise göçmenleri daha çok Birleşik Krallık için iş gücü olarak gördüğünden kontrol edilip önlem alındığı takdirde göçmen nüfusunun ülke kalkınması için gerekli olduğunu savunarak daha ılımlı bir yaklaşım içerisinde. Net olarak göçmen karşıtı olan İngiltere'nin Bağımsızlık Partisi ise eğer iktidara gelirse göçe yıllık en fazla 50.000 kişi sınırı getirme iddiasında. Bağımsızlık Partisi olası koalisyon ihtimalinde kilit rol oynayacak partilerden birisi, anketler bu partinin de %13 civarı oy alabileceğini gösteriyor. Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden ayrılması gerektiğini savunan Bağımsızlık partisi başkanı Nigel Farage şu aralar seçimin en tartışmalı isimlerinden. Koalisyonun küçük bir parçası olan Liberal Demokratlar ise %8 oy alacak gibi görünüyor.

İngltere Vizesi ve İngiltere göçmenlik politikaları hakkında detaylı bilgi ve uzman danışmanlık için İngiltere Vizesi Başvuru Hattı'nı kullanarak irtibata geçebilir, uzmanlarla görüşebilirsiniz. 

"İngiltere'de Tekrar bir Koalisyon İhtimali Var Mı ?" sayfası 2384 defa okundu