İngiltere'den Çıkışlarda Pasaport Kontrolü Başladı


Eklenme Tarihi: 2019-10-16 07:43:41

İngiltere vizesi sürelerinin aşılması, kaçak göçmen sayılarının ciddi rakamlarda olması İngiltere'yi ülke çıkışlarında pasaport kontrolü yapmaya sevk etti.

İngiltere'den Çıkışlarda Pasaport Kontrolü Başladı

Bilindiği gibi eskiden aşırı yığılma yüzünden Birleşik Krallık'ta kaçak veya yasal bir İngiltere vizesi sahibi olmaları farketmeksizin tüm göçmenler herhangi bir kontrole maruz kalmadan ülkeden çıkış yapabiliyorlardı. Bu yüzden herhangi bir para cezası da olmadığı için insanlar vize süresini aşmaktan çekinmeyerek ülkelerine rahatça dönebiliyorlardı. Ancak yeni başlatılan uygulama ile 8 Nisan 2015 tarihinden itibaren ülkeden deniz, hava veya kara yoluyla ayrılanların pasaport kontrolü yapılacak  ve bu bilgiler İçişleri Bakanlığı'na bildirilecek.

Home Office'in İngiliz parlamentosuna gönderdiği yasa tasarısı devrim yapacak nitelikte ve artık Home Office 10 yıl geçse de kimsenin parmak izini veya biometrik bilgilerini silmek zorunda kalmayacak. Bu şu demek oluyor ki, bu bilgilerden faydalanılarak başta suç olmak üzere her türlü araştırma yapılabilecek. Home Office'in bu hakkı net olarak nasıl kullanacağına dair  kesin bir duyuru yok. Ayrıca herhangi bir İngiltere Vizesi sahibi olmadan veya vize süresini aşarak kaçak olarak ülkede bulunmaya devam eden göçmenleri barındıran ev sahipleri de ihbarda bulunmazlarsa para cezasına çarptırılacaklar. Yani artık ev sahipleri kiracılarının pasaport bilgilerini görmek ve fotokopilerini bulundurmak zorunda. Ülkeyi terk edenlerin pasaport, vize gibi kontrolleri için havayolu şirketlerine de bazı sorumluluklar verilecek.

Gelen başka bir değişiklik de "Hastane Parası". Artık İngiltere vizesi ücreti ile beraber hastane parasını da daha başvuru aşamasında tüm yabancılar ödemek zorunda kalacak. Hastane hizmeti kullanılsa da kullanılmasa da parası ödenecek ve hiçbir şekilde geri alınmayacak.

İçişleri Bakanlığı, "Yolcu Bilgi Sistemi" sayesinde yolcularla ilgili her türlü bilgiye ulaşıp denetim yapabiliyor. İngiltere hükümeti, yasadışı göçün artık önüne geçilmesi için bu uygulamanın başlatıldığını böylece kimlerin ülkeyi kaçak olarak terk ettiğini net olarak tespit edebileceklerini açıkladı. İngiltere sınır kapısı pasaport kontrollerine teknik yetersizlik ve seyahat eden kişi bilgilerinin sürekli yasaklı kişilerin bilgileriyle karıştırılması yüzünden 1998'de son vermişti.  Ancak bundan sonra her türlü çıkış kontrol altında olacak.

Pasaport kontrolleri, İngiltere'de yapılması gereken yasal işlemler ve vize başvuru prosedürleri hakkında detaylı bilgi için İngiltere Vizesi Başvuru Hattı'nı kullanarak bizimle irtibata geçebilir, uzmanlarla görüşebilirsiniz.

"İngiltere'den Çıkışlarda Pasaport Kontrolü Başladı" sayfası 3599 defa okundu