İngiltere Hükümeti’nin Avrupa Birliği Göç Kararları


Eklenme Tarihi: 2019-07-12 07:31:38

İngiltere vizesi ile sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyanın dört bir yanından insanlar yaşamak ve çalışmak için gelmektedirler.

İngiltere Hükümeti’nin  Avrupa Birliği Göç Kararları

İngiltere yerleşim vizesi ile Birleşik Krallıkta yaşayan gerek Avrupa Birliği’nden gelen diğer ülkelerden gelen göçmenler gün geçtikte İngiliz hükümeti içinde tartışmalara yol açmakta.

Yaklaşık 2 sene önce İngiltere’de koalisyon hükümetinin küçük ortağı, son seçimlerde galip gelen Muhafazakar Parti lideri David Cameron’un  Avrupa Birliği ile ilişkileri yeniden düzenlemek için hayata geçirmeye çalıştığı planların hukuka aykırı olduğunu ve İngiliz ekonomisini felakete sürükleyeceğini söylemişti.

İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta yaşayanların da çok iyi bildiği gibi David Cameron’un göçmenlerle ilgili kısıtlamaya yönelik politikaları var. Liberal Demokratların lideri Nick Clegg, David Cameron’ı diğer Avrupa Birliği ülkelerinin yurtdışında yaşayan 2 milyon İngiltere vatandaşının hayatını zorlaştıracak misillemelerde bulunmasına yol açacak fikirler gündeme getirmekle suçlamıştı. Basında, Muhafazakar Parti’nin diğer Avrupa Birliği ülkelerinden kabul edilebilecek göçmen sayısını yılda 75 bin ile kısıtlama planlarını içeren bir hükümet raporu yer almıştı. Planlar çerçevesinde Avrupa Birliği'nden gelen göçmenlere ilk beş yıl boyunca sosyal yardım verilmemesi, istihdam alanlarının İngilizlere ayrılması ve yoksul Avrupa Birliği ülkeleri daha varlıklı hale gelene kadar bu ülkelerden çalışanların ülkeye gelmesinin önüne geçilmesi yer alıyordu.

Nick Clegg, bu fikirlerin “Hukuka aykırı ve gerçekleştirilemez” olduğunu belirterek, “Eğer köprüyü kaldırır ve Alman avukatlara, Finlandiyalı mühendislere ya da Hollandalı muhasebecilere çalışmak için buraya gelemezsiniz dersek bu ekonomimiz açısından felaket olur'”demişti.

“Biz açık bir ekonomiyiz” diyen Nick Clegg, planların hayata geçmesi halinde ülkenin finans sektörünün bir anda durma noktasına geleceğini belirtti.

David Cameron, 2015 yılındaki genel seçimleri kazanması halinde AB üyeliklerini yeniden müzakereye açma ve 2017 sonuna kadar referanduma götürme sözü vermişti. Nitekim 2015 İngiltere genel seçimleri sonucu da Muhafazakar Parti’nin zaferiyle sonuçlandı. İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta yaşayan AB vatandaşlarının hayatları Muhafazakar Parti’nin galip gelmesi dolayısıyla bir hayli değişecek gibi görünüyor.

İngiltere vizesi ile ilgili her konuda bilgi almak için lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak uzmanlara ulaşınız.

"İngiltere Hükümeti’nin Avrupa Birliği Göç Kararları" sayfası 1614 defa okundu