İngiltere’de Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Eklenme Tarihi: 2019-07-11 23:14:03

İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta yaşayanların da bildiği gibi mortgage sisteminin birçok çeşidi vardır.

İngiltere’de Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere yerleşim vizesine sahip göçmenler çeşitli mortgage türleri ile Birleşik Krallıkta ev sahibi olabilmektedirler. Bu mortgage türleri; variable rates (değişken faizli mortgage), fixed rates ( sabit faizli mortgage), capped rates, repayment mortgage (geri ödemeli mortgage), endowment mortgages ve pension mortgages (emeklilik mortgages) türleridir.

İngiltere vizesine sahip ev satın almak isteyen göçmenler bu mortgage türlerinden kendileri için en uygun olanı seçmeli ve bu şekilde ev satın alma işine girişmelidirler.

Variable rates yani değişken faizli mortgage değişen faiz oranlarına göre mortgage ödemelerinde yükselip azalabiliyor. Örneğin İngiltere Merkez Bankası’nın son yaptığı %0.25 lik faiz indirimi kredi kullanan mortgage sahiplerinin geri ödemelerine yansıtılıyor ve ödenen rakamlar düşürülüyor.

Fixed rates yani sabit faizli mortgage’de faiz oranları genelde 2 ile 5 yıl arasında olmak üzere, anlaşılan zamanda sabit tutuluyor. Faiz oranlarının artacağını düşünenler için uygulanan bu mortgage türünde, kullanıcı faiz oranlarındaki düşüşlerden yararlanılamıyor ve anlaşılan süreyi beklemeden bu mortgage türünden vazgeçmek istenirse ceza ödeniyor.

Capped rates’de faiz oranları sabit tutuluyor, artışlardan etkilenmiyor. Ancak İngiltere Merkez Bankası faiz indirimine giderse mortgage ödemeleri düşürülüyor. Bu kredi türünde başlangıç aşamasındaki faiz oranı daha yüksek tutuluyor.

Repayment mortgage yani geri ödemeli mortgage’de kullanıcılar aydan aya kullandıkları krediyi geri ödüyor. Kullanızılar zorunlu olarak hayat sigortası yaptırıyor.

Endowment Mortgages emlak sektörünün yükselişe geçtiği 802li yıllarda sıklıkla uygulanan bir yöntem. Bu yöntemde mortgage müşterileri faiz ödemesi yapıyor, bunun yanı sıra belirli oranda bir rakamı da yatırım olarak değerlendirmek üzere mortgage kuruluşuna ödüyorlar. Bu kuruluşlar, biriken paraları çoğunlukla borsa olmak üzere çeşitli yatırım araçlarında değerlendiriyor, kredi kullanan kişilere, mortgage süresinin sonunda, satın alınan konutun ana parası ve elde edilen kar payı ile birlikte kredi kullanıcına ödüyor.

Endowment türü mortgage son zamanlarda finans sektörünün en sorunlu konularından birisi haline geldi çünkü vaat ettikleri kar paylarını veremeyen finans kuruluşları, kredi müşterilerine, birikimlerinin konutların ana parasını karşılamaya yetmediğini, bu yüzden doğan farkların ödenmesi gerektiği uyarısı içeren mektuplar gönderiyor. 15 ile 25 yıl arasında değişen sürelerde faiz ödeyen ve sayılarının 5 milyonu aştıüı tahmin edilen mortgage kullanıcıları, yeniden on binlerce sterlinlik ödemelerle karşı karşıya kalıyor. Başta Financial Service Authority olmak üzere birçok kuruluş endowment mortgage anlaşmalarından doğan sorunlarla ilgilenmek zorunda kalıyor.

Pension mortgages yani emeklilik mortgagleri Türkiye’deki emeklilik sigortalarını örnek vererek açıklanabilir. Bu tür kredilerde, mortgage kuruluşları ekstra ödemeler karşılığında müşterilerine vergisiz toplu ödeme ya da emeklilik primleri de sağlıyor.

İngiltere vizesi ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak uzman ve tecrübeli danışmanlarla iletişime geçiniz.

"İngiltere’de Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler" sayfası 2485 defa okundu