İngiltere’de Süresiz Oturum ve Vatandaşlık


Eklenme Tarihi: 2019-07-12 18:00:21

Çeşitli İngiltere vizesi türleri ile İngiliz vatandaşlığı ve İngiltere’de Süresiz Oturum İzni elde edebilirsiniz.

İngiltere’de Süresiz Oturum ve Vatandaşlık

Süresiz oturum alabilmek için başvurabileceğiniz birçok İngiltere vizesi vardır. Örneğin Ankara Antlaşması vizesi. Ankara Antlaşmasında ilk başvurunuz ile 1 yıllık vize ikinci başvurunuzla 3 yıllık vize alarak toplam dördüncü yılın sonunda Birleşik Krallıkta süresiz oturum izni alabilirsiniz. 

İngiltere yerleşim vizesi türlerinden olan İngiltere evlilik vizesi ile en kısa sürede iki yıl sonunda süresiz oturum izninizi alırsınız. Süresiz oturum İzni (Indefinite leave to remain) için eğer çalışma vizeniz varsa 5 yıl sonunda başvurunuzu yapabilirsiniz.

Hatta 14 yıl vizesiz Birleşik Krallıkta yaşadığınızı ispatlayabilirseniz veya on yıl İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta kalabilmişseniz “indefinite leave to remain” yani  süresiz oturum izni alabilirsiniz.

Erkekler böylece askerliklerini 38 yaşına kadar  tecil edebilme şansına sahipler.  Bedelli askerlik yapmak isterlerse dört yıl sonra bedelli askerlik başvurusunda bulunabilirler. Türk vatandaşları İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile  süresiz oturum alma yanında ailelerini de ingiltere’ye getirme hakkına sahiptirler.  Oturum hakkına sahip olduktan sonra, İngiliz vatandaşlığına başvurabilirler. Başvurunuzun kabul edilebilmesi için başvurunuzu çok özenli hazırlamalısınız. Sizden istenen bütün belgeleri eksiksiz başvuru formunuza eklemelisiniz.

Ekleyeceğiniz belgeler ilgili en önemli nokta, suç kaydınızın olmaması gelir. İngiltere’de yaşadığınız süre içinde herhangi bir suç kaydınız varsa İngiliz pasaportu(İngiliz vatandaşlığı) başvurunuz kabul edilmez.  Eğer Ankara Antlaşması ile 4 yıl sonunda başvuru yapacaksanız,  başvurunuza bakan görevli yaptığınız işin devam ettiğini göstermenizi isteyecektir. Ayrıca dört yıl boyunca ingiltere’de yaşadğınızı kanıtlamanız gerekecektir. ”Life in the UK”  testi İngiliz vatandaşlığına  geçmek isteyen herkesin alması zorunlu olan bir testtir ve zordur.  İngiliz kültürünü bilmenizi bekleyen sorularla doludur. Bir çok soruya İngilizler bile cevap veremeyebilir. Bölgenizdeki en yakın test merkezinden sınava hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

İngiliz vatandaşlığınıaldıktan sonra Türk vatandaşlığınızı korumak için çifte vatandaşlık  işlemleri için müracaat edebilirsiniz. Çifte vatandaşlık için gerekli belgeler ; Form C ile birlikte İngiliz vatandaşlığı belgesi “Cartificate of Naturalisation” , nüfus cüzdanının fotokopisi, dört adet fotoğraf , harç ve posta ücreti gerekmektedir. İzin almadan ingiliz vatandaşlığı alanlar için durumlarını bildirdikleri takdirde çifte vatandaş olmalarına izin verilmektedir. Aslında bu işlem yasal zorunluluktur, aksi takdirde Türk vatandaşlığını kaybetmeniz söz konusu olabilir. Belli bir bildirme süresi olmadığından, en kısa sürede çift vatandaş olduğunuzu bildirmeniz yararlı olur.

Çifte vatandaşlık işlemleri altı ay kadar süre içinde sonuçlandırılmaktadır. Eğer yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa doğumunu konsolosluğa bildirirken çifte vatandaşlık başvurusunu da başlatabilirsiniz. 

İngiliz vatandaşlığına dönecek olursak, vatandaşlığınızı aldıktan sonra eğer hileli bir şekilde başvurunuzu yapmışsanız ve  yaptığınız ortaya çıkarsa içişleri bakanlığı vatandaşlığınızı tekrar değerlendirmeye alabilir. Bu araştırmada eğer gerçek belgelerle başvurmadığınız anlaşılırsa başvurunuzu iptal edebilir.

Vatandaş olmanız sonsuz ve ne yaparsanız yapın değil. İyi karakterde vatandaş olduğunuzu kanıtlamalısınız. Özellikle vatandaşlık için kağıt üzerinde evlilik yaptıkları belirlenenler, oturum için evlenmiş olduğu anlaşılanlar, sicil kaydınızın olduğunun ortaya çıkması, İngilizce sınavına kendinizin girmediğinin anlaşılması pasaportunuzun geri alınması için nedendir. İngiliz pasaportu aldığınızda Türk pasaportunuzdan vazgeçmeyip, çifte vatandaşlık hakkınızı elinizde tutmanız en sağlıklısıdır.

Her çeşit İngiltere vizesi ile profesyonel danışmanlık için lütfen uzman danışmanlarla İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden iletişime geçiniz.

"İngiltere’de Süresiz Oturum ve Vatandaşlık" sayfası 4492 defa okundu