Londra’da Türk Toplumu


Eklenme Tarihi: 2019-07-12 15:17:07

İngiltere vizesi ile Türk vatandaşlarının en çok akın ettiği şehir İngiltere’nin başkenti Londra’dır.

Londra’da Türk Toplumu

Günümüzde Türk vatandaşları Birleşik Krallığa Ankara Antlaşması veya İngiltere yerleşim vizesi türleri ile Birleşik Krallıkta uzun yıllar yaşamaktadırlar. Türk vatandaşlarının en çok yaşadığı şehir ise en çok göçmenin yaşadığı şehir Londra’dır. İngiltere’de yaşayan ve Türkçe konuşan toplum olarak tanımlanan Türk, Kürt ve Kıbrıslı Türklerin önemli bir bölümü Londra’da yaşıyor. Türkçe konuşan toplum özellikle Hackney, Haringey, Enfield, Waltham Forest ve Islington belediye sınırlarının yanı sıra Güney Londra’daki Peckham Southwark ve Lewisham bölgelerinde yoğun olarak yerleşmiş bulunuyor.

Türk vatandaşları daha çok gıda sektöründe faaliyet göstererek Türk mutfağını Londra’ya tanıtıyor. Londra’da çok fazla ve iyi kalitede Türk restoranları bulunuyor.

Londra Kalkınma Ajansı’na(London Development Agency) göre 1000 dolayında işletmeye sahip Türklerin sayısı, İngiliz Ticaret Bakanlığı’na bağlı Business Link for London’ın yayınladığı bazı kaynaklara göre 10 binin üzerinde. Hazır döner fabrikaları ile ülke çapında dağıtım yapan  gıda toptancılarının verilerine göre ise, Türk işletmelerinin sayıları sadece Londra’da 2500 dolayında.

Londra’nın Kuzeyindeki Haringey ile Doğusundaki Hackney belediyeleri Türk işletmelerinin en yoğun olduğu bölgeler olarak göze çarpıyor. Haringey’in Green Lanes caddesi ile Hackney’in Dalston olarak adlandırılan bölgesi, toplum fertlerinin işletmesindeki onlarca restoran ve süpermarket  türü işletme ile Türkiye’de sıklıkla rastlanabilecek manzaralar sergiliyor.

Londra’da yaşayan Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin büyük bir bölümü, Haringey, Edmonton, Hackney ve Tottenham gibi kentin belli bölgelerinde yoğunlaşıyor. Entegrasyonunu tamamlayamaması ve dil bariyerinin halen en önemli sıkıntılarından biri olması  Türkçe konuşan toplumunun başta İngilizler olmak üzere diğer toplumlarla kaynaşmasını engelleyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Yaşadıkları bölgelerde kendi mahallelerini kuran toplumumuz oldukça kapalı bir görünüm sergiliyor.

Haringey, bugün Türkçe konuşan toplumun en yoğun yaşadığı ve ticaret yaptığı bölge durumunda. Newington Green’den başlayan ve Palmers Green’e kadar uzanan Greens Lane caddesinin, sadece Turnpike Lane ile Manor House arasında kalan bölümünde yer alan 250’yi aşkın işyerinin önemli bir kısmı Türkiyeli ve Kıbrıslılardan oluşuyor. Türk mahallesi olarak bilinen cadde Anadolu yemeklerinin sunulduğu restoranlarla Kuzey Londra’nın yeme-içme merkezlerinden birisi konumunda. Cadde üzerindeki esnafın önemli bir bölümünün 90’lı yıllara kadar Rumlardan oluştuğu caddeye  Türkler 90’lı yılların ikinci yarısından itibaren yerleşmeye başlamış.

İngiltere ve İngiltere vizesi ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak uzman ve tecrübeli danışmanlarla irtibata geçiniz.

"Londra’da Türk Toplumu" sayfası 1729 defa okundu